Tekst: Henrik Poulsen
Foto: Casper Stelzner
Mandag eftermiddag sidder Casper Stelzner fra Faaborg ved finalebordet i DM i poker, og her har han muligheden for at vinde 1,1 million kroner.
Her er han blandt de sidste ni deltagere i den store turnering, hvor han som minimum går hjem med 100.000 kr., men det får ham ikke til at ryste på hånden.
– Nej, det gør det ikke. Jeg er fokuseret, og spiller mit eget spil. Jeg kender to-tre af de andre finalister, og jeg ved, at det bliver svært, men jeg glæder mig til at komme i gang, lyder det fra Faaborg-finalisten mandag middag.
Før finalebordet ligger Casper Stelzner nummer to målt i antallet af såkaldte chips, men det er altså først fra kl. 14.30, at det hele bliver afgjort, og ifølge Stelzner så er forventningen, at danmarksmesteren er fundet i aften omkring kl. 22.00.
Du kan følge spillet på Danske Spils hjemmeside fra kl. 15, og her kan du også selv sætte penge på den lokale pokerspiller, der lige nu har odds 6.0, og er tredje seedet i finalen.
Virker ansigtet bekendt, så er det måske fordi, at du har set Casper fylde op i De Hvide Boder, som han er en del af.
Knæk og bræk Casper.










