Tekst: Mette Marie Elmelund
Foto: Henrik Poulsen

I Svanninge med udsigt til bakkerne ligger Stævnegården; et stort rødt bindingsværkshus med blåmalede vinduer og stråtag, lige på hjørnet af Brahesvej og Kukkenbjergvej.

Stævnegården er helt tilbage fra 1664. Den har haft mange forskellige funktioner, blandt andet som Svanninges gamle bystævne, hvor landsbyens bønder satte hinanden stævne, og hvor landsbyens ve og vel blev drøftet. Derudover har der været fattiggård, lejligheder, restaurant og galleri. Kunstner parret Anna og Fritz Syberg boede i en lille lejlighed i Stævnegården, hvorfra Fritz Syberg har malet et billede af hans kone og deres datter.

- Annonce -

Mange år senere blev Stævnegården overtaget af kunstnerfamilien Streich, der valgte at åbne galleri i den ene del af gården. For et år siden blev Stævnegården købt af en ny familie, der flyttede hertil fra Helsingør. Anne Damgaard og hendes mand Nick Svensson faldt med det samme for den charmerende gård og den store, blomstrende have, der hører til. Her vil de sammen drive forretning og samtidig bidrage til fællesskabet i Svanninge.

FRA NORDSJÆLLAND TIL SVANNINGE
Anne og Nick flyttede sammen med deres søn fra Nordsjælland til det røde bindingsværkshus i Svanninge. Anne er oprindeligt jurist og hendes mand frisør, men sammen valgte de i 2017 at “bryde ud af hamsterhjulet” for at få en hverdag, der skulle give bedre mening for deres familie. De boede i en autocamper og rejste rundt i Europa i et år, hvor de mødte en dansk familie fra Fyn.

Den familie fik dem til at åbne øjnene op for Fyn som et dejligt sted at bo. Annes forældre flyttede også til Fyn og fandt et hus i Faaborg, hvilket gav parret lyst til at lede efter et sted i nærheden. Og her – nærmest ved et tilfælde – stod Stævnegården klar med åbne døre og vildtvoksende have. Her faldt de med det samme for det røde bindingsværkshus, hvor de både kan leve og arbejde med deres selvstændige virke, som de har gjort siden 2019.

– Jeg faldt med det samme for naturen. Det virker helt magisk herude, som taget ud af et eventyr. Og samtidig med at vi er omgivet af skøn natur, har vi også Faaborg tæt på, fortæller Anne Damgaard.

Stævnegården er med sine 262 kvm en del større end de 76 kvm som parret kom fra. Alle deres møbler fra den gamle lejlighed kunne være i stuen, så de har efter følgende været på genbrugsjagt for at finde lidt ekstra møbler, der komplimenterer huset godt.

– Her i Svanninge oplever vi et helt andet tempo, end vi har været vant til. Og man får både privatliv og sammenhold. Jeg føler mig så privilegeret over det her landsbyliv, fortæller Anne Damgaard.

FÆLLESSKAB OG SAMLINGSPUNKT
Parret, der har boet i et års tid på Stævnegården, føler sig taget rigtig godt imod i lokalsamfundet med søde og hjælpsomme naboer, der hilser på en helt anden måde, end de har været vant til fra Nordsjælland. Familien deltager i fællesspisninger og vil også gerne bidrage til fæl lesskabet ved at stille deres grund til rådighed for blandt andet områdets børn.

For Anne Damgaard er det netop det menneskelige nærvær og de små møder, der gør landsbylivet særligt. Det at kende sine naboer – ikke bare af navn, men som mennesker med historier, man langsomt lærer at kende, giver en ro og tryghed, som de aldrig oplevede i deres tidligere hverdag. Det kan være et nik over postkassen, en snak ude foran husene eller nogle figner fra haven, man deler spontant. De små ting betyder mere, end man tror. Samtidig mærker de, hvordan Svanninge byder på en særlig form for rummelighed. Her er plads til forskellighed, både i livsform, arbejde og værdier. Den fornemmelse af at kunne være dem, de er, betyder rigtig meget. Det er med til at give dem mod til at tænke endnu større og invitere flere med ind i fællesskabet, de selv er så glade for.

– Vi arrangerede halloween i haven sidste år, og det var en stor succes. Vi vil gerne lave nogle flere projekter for børnene, og måske også afholde skattejagt eller julemarked, fortæller Anne Damgaard.

Stævnegården har altid været et sted, hvor man mødes – helt tilbage fra dengang, hvor landmændene mødtes på hjørnet af grunden. For Anne og familien er det vigtigt, at Stævnegården kan bevare traditionen om at være et sted, man mødes.

Foruden at være et samlingspunkt for lokale, har parret også en vision om, at Stævnegården skal være deres private hjem og arbejdsplads. De er begge to selvstændige og har indrettet sig med undervisningsfaciliteter både indenfor og udenfor, hvor de har plads til kursister. De fleste af kursisterne kommer ikke fra Fyn, og bruger derfor de lokale faciliteter i og omkring Faaborg i de dage, de er på besøg. Det betyder meget for Anne Damgaard, at hun på den måde kan være med til at gøre noget godt for Faaborg.

Udover de fine undervisningslokaler og private bolig har parret også en lille lejlighed, der kan lejes af private.

27

BALANCE, PAUSER OG PERSONLIGT LEDERSKAB
Anne Damgaard og Nick Svensson har forskellige ting i støbeskeen lige for tiden. De tilbyder forskellige mentor uddannelser og workshops for soloselvstændige. Nick arbejder med mindfulness og naturvandringer, hvilket landskabet ved Svanninge Bakker er ideelt til.

Fra juni i år vil de arrangere workshops for lokale, hvor omdrejningspunktet bliver at tage personligt lederskab og skabe balance i livet.

– Hvordan kan vi blive bedre til at skabe balance i livet, spørger Anne Damgaard?

Det vil hun gerne give sine bud på i de kommende workshops.

For Anne Damgaard og familien var det en stor omvæltning at flytte fra de vante rammer til en landsby på Fyn. Derfor er det vigtigt for familien, at de er gode til at kommunikere og sætte ord på, hvordan de prioriterer tiden med hinanden bedst muligt. Hun er meget opmærksom på, hvordan tiden bliver brugt, og øver sig i at bede om hjælp og bruge fællesskabet. Hun understreger, at kommunikationen er vigtig, og man skal turde at spørge sig selv og familien om, hvad man egentlig gerne vil, som familie.

Pauser er også en vigtig del af Anne Damgaards liv. Hun tager selv sine pauser, når hun hver morgen går en tur med hunden og drikker en kop varm kaffe med sin mand, inden arbejdsdagen går i gang.

– Husk at stoppe op. Nyd dagen, og mærk efter, det skal jeg også huske mig selv på, fortæller Anne Damgaard.

Med Stævnegården som base har Anne Damgaard og hendes familie fundet et sted, hvor både hverdag og drømme kan folde sig ud. Her skabes der ikke bare rammer for det gode liv, men også for nærvær, fællesskab og nye begyndelser.