Tekst: Henrik Poulsen
Foto: Stockfoto
Efterårssæsonen er allerede skudt i gang i Efterlønsklubben for Faaborg og Omegn, men der er fortsat mulighed for at blive en del af fællesskabet i Tømmergården.
Klubben har sammensat et efterårsprogram med en blanding af bankospil, foredrag, musik og hyggeligt samvær, og frem mod jul er der fortsat en række arrangementer på programmet.
Den 23. september klokken 14.30 er der bankospil, og den 7. oktober klokken 14.30 skiftes bankopladerne ud med et foredrag, når Frank Lundstrøm fortæller under overskriften ”En tur til Atlanten”. Her er entréen 50 kroner.
Onsdag den 21. oktober klokken 14.30 er der igen bankospil, inden november byder på to anderledes arrangementer.
Den 4. november kommer Patina (Tøj) på besøg. Bemærk, at dette arrangement begynder allerede klokken 14.00. Entréen er 50 kroner.
Den 18. november klokken 14.30 står den på ”Musik fra hjertet” med Bodil og Hans Rytter. Også her koster det 50 kroner at deltage.
Efterårssæsonen rundes af onsdag den 2. december klokken 14.30 med juleafslutning. Her læser sognepræsten en historie og juleevangeliet, og der bliver desuden julelotteri.
Arrangementerne finder sted i Tømmergården, og klubben sørger ved bankospillene for kaffe, mens deltagerne selv medbringer brød. Ved de øvrige arrangementer serveres både kaffe og brød. Ved alle arrangementer skal deltagerne selv huske at medbringe service.
Et års medlemskab af Efterlønsklubben for Faaborg og Omegn koster 250 kroner.
Sæsonen er altså allerede godt i gang, men klubben har stadig plads til flere, der har lyst til at blive en del af eftermiddagsfællesskabet og de mange forskellige aktiviteter i Tømmergården.










