Tekst: Henrik Poulsen
Foto: Pressefoto
Et brandvarslingsanlæg er…ja, brændt af.
Derfor har en uventet regning på omkring 35.000 kroner ramt foreningen bag Storm Folkefestival i Haastrup få dage før årets festival, der venter i weekenden.
Nu håber folkene bag, at lokale virksomheder vil hjælpe med at få udgifterne til regningen i land – helt bogstaveligt.
På lørdag sætter Emil Sanderhoff sig nemlig i en romaskine på Stormgården med ambitionen om at ro 500 meter. Ideen er, at lokale virksomheder kan sponsorere hans præstation med et beløb for hver meter, han tilbagelægger.
Pengene skal gå til det brandvarslingsanlæg, som er nødvendigt, for at foreningen kan afholde arrangementer på Stormgården. Et anlæg, der brændte sammen for kort tid siden.
Problemet opstod under forberedelserne til årets festival, da anlægget skulle serviceres.
– Vi gik til nogle arbejdsdage og gjorde klar, og stemningen var god. Der var sågar en harmonika fremme, og lige pludselig indløber meldingen, at vores brandanlæg ikke vil tænde, fortæller Peter Storgård fra Storm Folkefestival.
Serviceteknikerne konstaterede, at printpladen i anlægget var brændt af, og meldingen var derfor, at anlægget var færdigt. Resultatet er en ekstraregning på omkring 35.000 kroner til den lille forening.
Det er ikke nogen ubetydelig udgift for folkene bag Storm Folkefestival.
Festivalen afholdes over tre dage og er fortsat gratis for publikum, og ifølge Peter Storgård er brandanlægget i forvejen foreningens største enkeltstående udgift.
– Det er faktisk foreningens absolut største udgift. Det er vores brandanlæg, et internt varslingsanlæg, som vi skal have for at få lov at holde arrangementerne, fortæller han.
Den ekstra regning kommer derfor til at kunne mærkes i en forening, der i forvejen bruger frivillige kræfter på at skabe en gratis festival med musik, gøgl og aktiviteter gennem hele weekenden.
I stedet for at lade sig slå ud af regningen har folkene bag festivalen fundet på en indsamling, der passer ganske godt ind i Storm Folkefestivals særlige univers.
Inspireret af Norges populære ro-ceremoni fra VM i fodbold skal Emil Sanderhoff forsøge at ro sig til støttekroner.
– Vi vil lave vores egen ro-event, vores egen ro-indsamling til festivalen. Vi kommer til at have en stortromme, og vi kommer til at få brug for publikum til at hjælpe Emil i land på en romaskine i gården, fortæller Peter Storgård.
Lokale virksomheder kan støtte ved at love et bestemt beløb for hver meter, Emil Sanderhoff klarer.
Målet er 500 meter, og allerede nu har to sponsorer ifølge festivalfolkene meldt sig med fem kroner pr. meter. Hvis Emil når hele distancen, svarer det til 2.500 kroner fra hver virksomhed.
Men man behøver ikke lægge sig på fem kroner. Arrangørerne understreger, at alle beløb har interesse. Det kan eksempelvis være én, to, fem eller ti kroner pr. meter – eller et andet beløb, virksomheden selv finder passende.
– En krone pr. meter, vi er sådan set glade for hvad som helst, lyder det fra folkene bag festivalen.
Vil en lokal virksomhed være med, kan man kontakte folkene bag Storm Folkefestival direkte. Man kan også henvende sig til Det Rigtige Faaborg, som sørger for at formidle kontakten videre til arrangørerne.
Selve roturen finder sted lørdag under Storm Folkefestival, og publikum får også en central rolle. Her håber arrangørerne på masser af opbakning og medroning omkring romaskinen og højlydte tilråb, når Emil Sanderhoff skal forsøge at kæmpe sig gennem de 500 meter og ro penge ind til det brandanlæg, som er afgørende for, at der også fremover kan afholdes arrangementer på Stormgården.










