Tekst og foto: Henrik Poulsen

Cyklister fra hele verden kan nu trampe i pedalerne til Oles videoer fra Faaborg-området.

Når syrenerne blomstrer langs de sydfynske veje, er det ikke kun forbipasserende bilister og vandrere, der skal have glæde af udsigten. Nu skal de smukke syrenruter også ud at leve digitalt – både hos gæster, der besøger området, og hos cyklister, der sidder hjemme på en hometrainer et helt andet sted i verden.

Det er Ole Worregård, der for Foreningen Syrenland Sydfyn er gået i gang med et nyt projekt, hvor lokale cykelruter filmes og lægges ind på digitale platforme. Formålet er både at give flere lyst til at opleve området på cykel og at bruge de blomstrende syrener som en ny form for fortælling om Sydfyn.

– Det er to ting. Det ene er en træningsplatform, som rigtig mange bruger både i Danmark og i udlandet. Der sidder man på sin cykel derhjemme og kører en rute. Når ruten går op ad bakke, bliver det hårdere at træde, og når det går ned ad bakke, bliver det lettere, fortæller Ole Worregård.

På den måde kan cyklister i princippet køre ruter over hele verden hjemme fra stuen. Og netop derfor fik Ole Worregård idéen til, at Syrenland Sydfyn også skulle være en del af den verden.

– Jeg tænkte: Hvorfor ikke have nogle filmeruter herfra, så folk kan cykle i Syrenland, når de sidder på deres hometrainer? Så kan man vælge syrenrute nummer et, to eller tre og cykle den her i området. Det er da meget fint i sig selv, men det kan også inspirere folk til at komme på besøg, siger han.

Projektet har fået støtte fra en kommunal pulje, som har bevilget 10.000 kroner. Pengene er blandt andet brugt på kameraudstyr, så ruterne kan filmes i en kvalitet, der fungerer på træningsplatformene.

Selv om tanken næsten kalder på billeder af Ole Worregård med et kamera spændt fast på cykelhjelmen, foregår optagelserne på en mere rolig måde.

– Det viser sig, at den mest rolige optagelse får man, når kameraet sidder på en bil eller motorcykel. Så jeg har sat det på fronten af min bil og kører ruten med 30 til 50 kilometer i timen. Når man så cykler ruten derhjemme, kører filmen ikke hurtigere, end man selv træder. Cykler man fem kilometer i timen, så kører filmen fem kilometer i timen. Det er ret genialt lavet, siger Ole Worregård.

De digitale syrenruter skal dog ikke kun bruges af motionscyklister på hometrainer. Foreningen arbejder også på at lægge ruterne ind i forskellige apps, som bruges af folk, der vandrer og cykler i naturen. Her skal ruterne suppleres med GPS-koordinater, billeder og beskrivelser, så både lokale og turister kan finde vej til de gode oplevelser.

– Når man kommer hertil som dansker eller turist og tænker, at man gerne vil ud at vandre eller cykle, så skal man kunne se, hvilke muligheder der er. Derfor lægger vi ruter ind på fire-fem forskellige apps, fortæller Ole Worregård.

Han forventer i første omgang at filme mellem 75 og 100 kilometer ruter i området. En del af dem bliver syrenruter, men projektet kommer også til at pege på andre gode cykeloplevelser på egnen.
– Der er jo mange fede ruter herude. For eksempel omkring golfparken. Det kan være en dejlig udfordring for mange, som sidder på en hometrainer, men ikke kender området, siger han.

Inspirationen kommer blandt andet fra udenlandske ruter, hvor landskaberne i sig selv bliver en del af oplevelsen.
– Jeg har cyklet en rute i Provence med lavendler, der blomstrede. Så tænker man jo: Ej, hvor flot. Skulle man ikke tage derned på ferie? Det samme kan vi gøre her. Når folk ser syrenerne og landskabet, kan det måske give dem lyst til at besøge Sydfyn, siger Ole Worregård.