Tekst og foto: Henrik Poulsen
Efter en længere periode uden mulighed for at servere alkohol er der igen fuld gang i hanerne på Det Nye Heimdal på Faaborg Havn.
Restauranten har netop fået sin alkoholbevilling tilbage, og det bliver markeret med en åben invitation til byens borgere.
Lørdag den 18. april fra klokken 14 til 16 byder ejerne nemlig på gratis tarteletter og fadøl til alle, der har lyst til at kigge forbi.
Dermed sætter spisestedet punktum for en udfordrende periode, der begyndte tidligere på året, hvor gæsterne måtte undvære øl og vin til maden. Dengang skyldtes det en omstrukturering af virksomheden, hvor driften blev overdraget fra en personligt ejet virksomhed til et anpartsselskab – og dermed krævede en ny alkoholbevilling.
Søren Tepose Varenholt, der i dag driver restauranten, fortæller, at fejringen også er en måde at sige tak til de mange gæster, der har bakket op undervejs.
– Mange af vores gæster har været virkelig gode til at støtte os i den periode, hvor vi ikke havde spiritusbevilling, så det vil vi gerne give noget tilbage for, siger han.
Ifølge ejerne har fraværet af alkohol haft en tydelig effekt på omsætningen.
– Vi har nok mistet omkring 1.000–1.500 gæster i de to måneder, hvor vi ikke har haft spiritusbevilling, forklarer Michael Nielsen.
Nu ser de to ejere fremad med fornyet optimisme og forventer, at bevillingen vil give et løft i både besøgstal og stemning i restauranten.
– Ja, det vil uden tvivl betyde flere kunder, lyder det samstemmende.
Selvom der igen kan skænkes øl og vin, er konceptet på Heimdal i store træk det samme. Dog er der justeret lidt i menukortet med blandt andet en fast “dagens ret” og stegt flæsk på menuen hver tirsdag.
Michael Nielsen fortæller også overfor Det Rigtige Faaborg, at Det Nye Heimdal også i år vil være at finde blandt boderne på havnen den kommende sommer.
– Vi kommer til at sælge flæskestegssandwich, franske hot dogs, kyllingesandwich og pomfritter, og vi glæder os, slutter han.










