Tekst og foto: Henrik Poulsen
Fredag formiddag ligger sneen over Faaborg Havn, og vandet er tæt på frysepunktet.
I radioen advarer de mod at køre ud på grund af snefygning, termometeret viser -2 grader – chillfaktoren gør, at det føles som -11 – alligevel skal Susanne, Karin og Flemming have deres dyp i vandet ved Faaborgs havnebad.
Jeg har fået lov at følge med…i sikker afstand fra det iskolde havvand.
Jeg vil gerne finde ud af, hvad der fascinerer ved det, der for mange må betegnes som en decideret nærdødsoplevelse?
Det har Susanne og et par andre vinterbadere lovet at gøre mig klogere på i Det Blå Støttepunkt, hvor vinterbaderne samles efter dagens dyp.
Her møder jeg Susanne Therkildsen, Debbie Eden og Morten Foss – tre erfarne vinterbadere, der deler både fællesskab og fascinationen af det kolde vand.
Der er et aktivt vinterbadermiljø ved Havnebadet, hvor tre foreninger holder til i lokalerne: Klintevikingerne, Kaleko Svømme- og Motionsklub samt Kajakklubben. Tilsammen tæller de omkring 450 vinterbadere.
– Det er faktisk mange, siger Susanne Therkildsen, og tilføjer, at antallet vokser hele tiden.
For de tre handler vinterbadning ikke om at være sej, men om velvære.
– Man har det simpelthen godt, siger Debbie Eden. – Man holder sig sund og rask gennem vinteren og går ikke og småfryser hele tiden, fordi kroppen vender sig til kulde og varme.
Susanne nikker og beskriver følelsen, når hun kommer op af vandet:
– Der er champagne i kroppen. Det bobler helt vildt. Endorfinerne suser rundt – det er som en gratis brandert, griner hun.
Hun vinterbader på ottende sæson, og er stort set i vandet hver dag. På hverdage mødes hun og en lille gruppe tidligt om morgenen ved Teglværkssvej – ofte klokken ti minutter over seks, iført pandelamper.
– Så hopper vi i, og så hjem igen, i bad og på arbejde. Jeg er blevet helt afhængig af det, siger hun med et smil, der understreger det.
Vinterbadning er også socialt. Det Blå Støttepunkt fungerer som mødested på tværs af klubberne, og især fredage er noget særligt.
– Fredag er vores hyggedag, fortæller Debbie. – Vi sætter os her, drikker kaffe, snakker og giver hinanden gode råd. Det handler om at tage sig tid. – Og huske hinanden på gode tilbud, griner Susanne. – Om det er rødvin eller gin i Brugsen.
Men vinterbadning kan også have en mere alvorlig betydning. Flere oplever, at kulden lindrer smerter og påvirker kroppen positivt.
– Jeg havde store smerter i hoften før min operation, fortæller Morten. – Når jeg kom op af vandet, var smerterne væk. Det kolde vand gjorde virkelig noget for mig, fortæller han.
Debbie oplever også, at kvinder i overgangsalderen kan have gavn af vinterbadning.
– Det kan hjælpe med hedeture. Jeg kalder det at få sin termostat i orden igen, siger hun.
Selv om vinterbadning har mange positive sider, er der også noget, man skal tage alvorligt. Især vejrtrækningen.
– Det er enormt vigtigt at trække vejret roligt og kontrolleret, siger Debbie. – Hvis du hyperventilerer, fortæller du hjernen, at det er farligt.
Rådet er enkelt: Træk vejret dybt, beslut dig, ånd ud på vej ned – og først træk vejret ind igen, når kroppen er i vandet.
– Og når du kommer op, så stå stille og træk vejret roligt, til kroppen falder til ro igen, supplerer Susanne.
Det er følelsen af at være helt levende, når man går op af vandet igen.
– Jeg får bare lyst til at løfte armen og sige yes, siger Susanne og smiler.
Har du lyst til at møde vinterbaderne og måske selv prøve kræfter med det kolde element, så anbefaler de alle tre, at du starter med at bade om sommeren, og så bare fortsætter ind i efteråret. Man er også meget velkommen til at kigge forbi Det Blå Støttepunkt ved Havnebadet og høre mere om det våde sammenhold.










