Tekst: Pernille Pedersen
Foto: Henrik Poulsen / Privat

På Smedebakken 14 har Søren og Jannie Højmark Albertsen kastet sig over et omfattende renoveringsprojekt. Det gamle gartneri er nedlagt og omlagt til have, og stuehuset fra 1864 er i gang med den helt store forvandling fra inderst til yderst. Parret har ikke valgt den nemme vej, for deres planer, at byggeriet primært skal være et gør-det-selv-projekt.

For at finde Smedebakken 14 må man køre ad en stejle og snoet nedkørsel, og efter den første bakketop er passeret, viser de første tegn på et igangværende byggeri sig. Her dukker stuehuset med sine rå spær op som det første, og længere nede på parkeringspladsen åbner sig en stor, nyanlagt have med frodig græsplæne og nyplantede træer, mens byggematerialer og en kæmpe bunke med marksten vidner om, at her skal ske meget mere.

Parret Søren og Jannie købte ejendommen for syv år siden, og i det første stykke tid boede de i det gamle stuehus, som har blevet nødtørftigt renoveret, mens deres fokus lå på at få skik på udearealerne.

– Vi købte ejendommen i sommeren 2019 og startede med haven og fjernede de gamle drivhuse, fra dengang her lå et gartneri. Vi endte med at fylde en 20-fods container med drivhusglas, planteborde og en hulens masse urtepotter, siger Søren Højmark Albertsen.

I december var alle de gamle drivhuse væk, og under reetableringen af haven, har de forsøgt at bevare respekten for stedets historie ved at bevare og gemme træer og planter, men meget var desværre ødelagt.

Parret og deres to børn, Augusta på syv og Asta på tre, flyttede fra Eskemosegyden og ind i det let renoverede stuehus, hvor de boede i fire år, mens weekenderne stod på at skabe en udendørs oase i det naturskønne område, de nu kunne kalde deres hjem.

– Da vi så begyndte at brække stuehuset ned, flyttede vi ind i et tinyhouse her på grunden. Det har været positivt at komme tæt på hinanden, og også godt for pigerne, faktisk, de har taget det pænt, for de ved, at det er i en periode, og at de får deres værelser igen, siger Jannie Højmark Albertsen.

Idéen om at totalrenovere en gammel ejendom opstod, da Søren tidligere har gennemført en totalrenovering på deres hus i Eskemosegyden. De ville gerne have mere plads, og hvis man vil have et sted med jord til, så er det ofte i en værre forfatning og har brug for istandsættelse, forklarer de.

Jannie er opvokset på en slægtsgård på Ærø, hvor der var højt til loftet og langt til naboerne, så da de fik fremvist stedet på Smedebakken, så de både muligheder, ro og natur. Placeringen var ekstra ideel, da Sørens familie stammer fra netop Kaleko-området.

– Det er meningen, at vi skal lave det hele selv. Vi har nogle fordele, da jeg er selvstændig maler, min storebror er murer, og min kammerat tømrer. Herudover kender vi mange lokale håndværkere, som vi rådfører os med, siger Søren Højmark Albertsen.

Oprindeligt var meningen, at huset skulle flyttes til et andet sted på grunden, men jorden viste sig at være blød, og derfor beholdte de den oprindelige placering, hvor de nu vælger at bygge videre på det eksisterende fundament.

– Vi brugte fire måneder på at grave ud og brække ned, så det var rart, da vi igen kunne begynde at bygge noget op. Vi har haft en arkitekt på, som hjalp os med at få et landligt udtryk, siger Jannie Højmark Albertsen.

I 2022 fik parret de endelige tegninger, og nærmest alt skal renoveres i det 160 år gamle stuehus. Nu er der støbt gulve, og de udvendige mure er bygget op, ligesom der er støbt sokkel rundt om det tidligere bindingsværk. Planen er, at der bliver lukket af inden vinter, så de kan arbejde på alt det indendørs i de kolde måneder.

– Vores venner og familien har haft nogle reaktioner, mange synes fx, det er et sindsygt projekt, og tror, at vi aldrig bliver færdige. Men vi skal nok vise dem, og heldigvis er vores forældre gode til at hjælpe og se muligheder, siger Søren Albertsen.

Når det atter bliver sommer, skulle de gerne være nået så langt, at de kan flytte ud af deres tinyhouse og ind i det totalrenoverede hus. Den færdige bolig bliver på 185 kvadratmeter og uden bærende vægge, men i stedet med kraftige stålspær. På den måde bliver indretningen fleksibel, hvis huset en dag skal sælges videre til nye ejere.

– Stuehuset skulle gerne være færdigt til sommer 2026. Herefter skal en ny facade pudses op, vi skal have bygget en stor terrasse, og så skal indkørslen repareres. Senere skal vi have lavet en tilbygning, som arkitekten har tegnet, men det er tidsubestemt, for vi har brug for en pause, når stuehuset står færdigt, hvor vi bare kan nyde livet, siger Jannie Højmark Albertsen.

At kunne nyde livet ude i naturen er vigtigt for familien, for herude er der ro, når man kommer hjem fra en arbejdsdag eller en dag i institution eller skole.

– Som selvstændig taler jeg med mange mennesker, men når jeg kører ned ad den snoede indkørsel, så ved jeg, at der er ro. Jeg er et naturmenneske, der altid har opholdt mig meget udendørs, og det er gået videre til børnene, der nyder at være ude ved bålstedet, eller i gyngestativet eller suse en tur på deres ATV, siger Søren Højmark Albertsen.

Jannie er også vokset op med naturen tæt på, for hendes far var landmand, der levede af naturen. Derfor slapper hun også helt naturligt af, når hun er ude i naturen, og den store have med mulighed for både hygge og aktiviteter giver dem alle gode muligheder for udeliv.

Selvom de bor på landet, er de alligevel tæt på byen og vennerne, ligesom der er cykelsti til byen. Så familien nyder deres trygge område, hvor de også har meget familie tæt på.

Parret arbejder på huset cirka hver anden dag efter deres faste fuldtidsstillinger og så hver weekend.

– Det er vigtigt for os med dage uden byggeri, for at alle skal kunne følge med og trives i det store projekt, og vi vidste fra starten, at det ville komme til at tage lang tid, siger Jannie Højmark Albertsen.

De får ofte hjælp eller sparring af håndværkere, som lige viser, hvordan man gør, og når de er kørt, så fortsætter de selv arbejdet. Selvom projektet skrider planmæssigt fremad, så har processen ikke været foruden udfordringer, men selv udfordringerne havde parret indregnet i deres plan.

– Huset er fra 1864, og vi vidste godt, at det ikke ville se godt ud inde bagved, når vi begyndte at rive ned, og der for har vi indregnet buffere i både budgettet og tidsplanen, siger Søren Højmark Albertsen.

23

De buffere fik de bl.a. brug for, da gravearbejdet begyndte. De måtte grave i tre måneder, for der var langt ned til fast grund, og de fandt i samme ombæring ud af, at de skulle have ny kloak, som også blev separeret fra regn- og spildevand. Deres planer om at genbruge de gamle hanebånd måtte droppes, da de var i for dårlig stand, og det endte derfor med nye, som forsikringen desværre ikke dækkede.

– Man skal have mod på sådan et projekt – og tålmodighed! Vi vidste, det ville blive hårdt i en periode, men vi forsøger at holde fokus på dét, der er i vente. Ligesom det har været nødvendigt med vores buffere, så er det også nødvendigt, hvis man vil starte sådan et projekt, at man har en forståelse for håndværk – eller at man har et godt bagland, og det har vi heldigvis, siger Jannie Højmark Albertsen.

Du kan følge med i hele byggeriet på instagram under profilen: Landsted_sydfyn