Tekst og Foto: Henrik Poulsen

Charlotte Stiller kom til Faaborg i 2014. Med højt humør, god energi, og evnen til at “gå ind i folk med træsko på” fik hun hurtigt en plads i faaborgensernes hjerter. Da hun i 2019 fik nøglerne til Hotel Faaborg og overtog det historiske overnatningssted i byens midte, fyldte hun værelser, reception og gårdhave med selvsamme charme. Nu er hotellet solgt, og Charlotte skal videre.

NORDJYDE MED KITTEL OG KANT
Charlotte Stiller er vokset op i Brønderslev – i et hjem, hvor driftighed var en selvfølge.

– Jeg er en ægte nordjyde, siger hun og smiler til interviewets åbningsspørgsmål om hendes ophav. – Min far var selvstændig slagter og begyndte også at lave mad ud af huset – det, som på det tidspunkt hed diner transportable. Da jeg var 10 år, fik jeg en hvid kittel på og blev sendt ud til de første små selskaber. Her fik jeg ansvaret for at tage imod maden, og så skulle jeg sørge for steg på fadene, sovs i sovseskålen og at der var pænt og rent, når min far hentede mig igen efter endt opgave, husker Stiller.

Hendes mor var overassistent i Brønderslev Kommune. Hvor faren lærte hende tempo, service og ansvar, lærte moderen hende vigtigheden af orden og overblik – en kombination, der skulle vise sig nyttig.

– Da nogen spurgte mig som ung, hvad jeg ville være, sagde jeg økonoma. Det var planen. Der var ikke andre på min alder, der luftede den drøm, men det var altså min, siger Charlotte Stiller.

Hun tog første del som køkkenassistent på Brønderslev Psykiatriske Sygehus og anden del på Hjørring Sygehus.

– Jeg var ikke særlig boglig, men jeg tog udvidet matematik for at komme ind på uddannelsen. Det var hårdt – men jeg kom igennem, da det trak i mig både at planlægge og røre i de store gryder.

EN UNGDOM OVER ATLANTEN
Som 21-årig rejste Charlotte til St. Louis i staten Missouri, hvor hun arbejdede på en italiensk restaurant.

– På et turist visum… det må man nok ikke sige højt, som hun skælmsk formulerer det.

To år senere gik turen til Houston, hvor hun via det danske miljø i byen fik arbejde i møbelbranchen.

– Det var det tidlige IKEA – Scanbirk og saml-selv møbler. Man lærer meget om kunder og service, når tempoet er højt, og det var det i de år, fortæller hun.

Det var også her, Charlotte mødte sin datters far – et møde, der trak hende hjem til Danmark, og ikke mindst til Fyn, da de startede deres familie i Odense.

TALLENE KALDER
Her kom hun i lære som allround kontorassistent, som jobbeskrivelsen lød.

– Tallene begyndte at sige mig noget. Jeg fandt ud af, at jeg kunne lide bogføring, salg og sammenhænge, selvom matematikken havde drillet mig i skolen, siger Charlotte Stiller, der også kort efter læretiden kom til at arbejde med de tal, der tidligere havde været hendes værste fjende. I 1995 blev hun således ansat på Radisson SAS H.C. Andersen i Odense – først som Financial Assistant, siden som Financial Controller.

– Jeg tog også en akademiuddannelse i økonomi for at være sikker på, at fundamentet var der, siger hun.

– Det er egentlig ret simpelt: Kan du plus, minus, gange og dividere – så kan du regne. Resten er logik og disciplin, som hun udtrykker det.

FRA SYSTEMNØRD TIL SALGSDIREKTØR
Efter ti år i hotellets økonomiafdeling skiftede hun til Spectra Systems – et bookingsystem til hoteller og restauranter. Hun underviste, supporterede og rejste land og rige rundt. Da hendes daværende mand blev ramt af sygdom, var det nødvendigt, at hun fik en dagligdag tættere på hjemmet i Odense. Derfor søgte hun tilbage til hotelverdenen – i en kort periode som receptionschef i Svendborg – før hun igen blev hentet til Odense som salgsdirektør på H.C. Andersen hotellet.

– Den verden trak i mig igen. Det sociale, tempoet, det at få noget til at ske – det elsker jeg, fortæller hun.

Sideløbende med jobbet som salgsdirektør var Charlotte med i de tidlige drømme om det, der senere blev til Odeon – men finanskrisen bremsede planerne for en stund. Så kom endnu en entreprenant fase: arbejdet med kultur- og eventsatsningen Dok5000 i Odense.

– Det var voldsomt sjovt – fra meget tidlig morgen til meget sen aften. 800 stole op og ned, møder, messer, kunder. Jeg lærte alt om at få et hus til at virke i et højt tempo. Svanninge Bakker – og et “ja tak” fra bilen.

I 2014 ringede telefonen. Hotel Faaborg Fjord manglede en hotelchef. Charlotte kørte til samtale i kystbyen.

– Jeg kom egentlig for at anbefale en i mit netværk til jobbet, men det var mig, de ville have. Jeg kunne selv komme med et bud på min løn. Det gjorde jeg så, og det bud var højt – så højt, at jeg bestemt ikke regnede med, at det var interessant for dem.

– Men allerede da jeg var på vej ud af Svanninge Bakker, ringede de og sagde ‘ja tak’. Jeg måtte lige trække vejret. Men det blev et ja, smiler Charlotte om sin vej til Faaborg. Hun startede på hotellet den 15. oktober 2014 og regnede med at blive dér i fem år.

Men i 2019 blev Charlotte ramt af stress og blev, med egne ord, “lagt ned”. Det var en hård tid.

– Jeg synes, at jeg kom okay tilbage, men jeg kunne mærke, at da jeg gik ind ad den samme dør på hotellet, faldt jeg tilbage i den samme gamle rytme. Min mand Christian og jeg talte om, at det nemt kunne gå galt igen. Så jeg sagde op – ordentligt – med tre måneders varsel.

EN SEN SØNDAG OG ET JA FRA MALLORCA
Samtidig fik Charlotte nys om, at Hotel Faaborg på Torvet var til salg.

– Jeg havde kun sovet der én enkelt nat med hunden, fordi vi ikke havde plads ude på Fjorden, griner hun. Hun kontaktede ejerne, så huset en sen søndag for ikke at vække opsigt, afgav et bud og tog på ferie.

– Da vi landede på Mallorca, tændte jeg telefonen. Der lå en besked fra Peter Stærke, der havde Hotel Faaborg til salg.

– Vi siger ja tak til buddet, lød det kort og godt. Så måtte jeg ringe til advokat og bank. Sådan kom det i stand med lynets hast, og 1. september 2019 fik jeg nøglerne, siger hun.

ET HUS MED ÉT FINGERAFTRYK
Hotel Faaborg fik hurtigt Charlottes stil.

– Alt, hvad man ser, har mit fingeraftryk, siger hun. Hun er værtinde om morgenen, pedel ved frokosttid og økonomichef om aftenen. Huset blev personligt – og populært.

– Det her sted kræver, at du er her. Gæsterne kommer for det, jeg giver til huset. Når jeg ikke er her, føles det ikke helt rigtigt. Det er 24-7 – fra klokken seks om morgenen til klokken fem om eftermiddagen – det slider, konstaterer hun.

25

SYGDOM, SANDHED – OG SALGET
De seneste år har været hårde.

– Jeg blev opereret for kræft i nyren i 2023, fik stomi året efter, og i år har jeg været igennem endnu en operation. Det fik mig til at gøre mit liv op. Ikke fordi jeg tror, jeg skal herfra – men fordi jeg har brug for at leve på en anden måde, siger hun ærligt om sin beslutning om at sætte Hotel Faaborg til salg. En salgsproces, der har fyldt meget de seneste måneder, men som nu har resulteret i, at et par fra Nordsjælland overtager hotellet den 1. december – med planer om at genåbne hotellets restaurant.

– De får nøglerne den 1. december om morgenen, og så går jeg hjem og læser avisen, siger Charlotte med et smil. Hun tror på, at de nye ejere vil kunne løfte hotellet videre.

– De er ikke branchefolk, men de har en drøm – ligesom jeg selv havde. Jeg tror, de kan tage hotellet et sted hen, jeg måske ikke selv kunne, konstaterer hun efter flere møder med parret, som allerede har tabt deres hjerte til Faaborg.

Ifølge Charlotte planlægger de nye ejere at sætte deres eget præg på både værelser og restaurant.

Men det bliver også vemodigt at tage afsked med hotellet og de sidste af “Charlottes” gæster.

– Jeg tror først, det rammer mig den 2. december, når vække uret ikke ringer, og jeg ikke skal herover, siger hun.

HVAD NU?
Planen begynder med luft og lys.

– Jeg starter med at holde et par måneders ferie.

– Vi drømmer om en lejlighed på Gran Canaria. Vi skal ned og kigge på et par stykker. Jeg passer jo på mine penge, så det skal give mening, smiler hun.

Men fuldtidspensionist? Næppe.

– Jeg vil beholde mit CVR-nummer og tage nogle projektopgaver hist og her. Måske lidt frivilligt, måske nogle timer som konsulent. Bare jeg laver noget. Jeg er jo kun 58 år, så der skal ske meget endnu, slutter hun.