Tekst: Pernille Pedersen
Foto: Henrik Poulsen

Med sine blot 27 år har Amanda Heitmann allerede et fyldigt CV, tilmed med flere prestigefyldte drømmejobs i udlandet. Men da hjemstavnen kaldte og opfordrede hende til at stille op for Venstre til det kommende folketingsvalg, følte hun, at det var hendes demokratiske pligt at lytte. Derfor er den tidligere faaborgenser vendt hjem, og hun satser på at fortsætte sit politiske arbejde med at gøre en forskel for sine medmennesker.

- Annonce -

ET VENDEPUNKT
For Amanda Heitmann var det et afgørende vendepunkt i livet, da hendes mor tog hende og de to brødre med på ‘ferie’ i Nicaragua. Amanda havde lige afsluttet andet år på gymnasiet, og på turen arbejdede hun og familien som frivillige på et aktivitetscenter for børn. I det mellemamerikanske land blev Amanda vidne til både korruption, diskrimination og uretfærdighed, og børnenes glæde ved blot en smule undervisning fik hende til at indse, hvor priviligeret hun var med det danske system. Hun oplevede også, at hun var med til at gøre en forskel.

Da Amanda landede i klasselokalet på sidste år på gymnasiet, var det en forvandlet ung kvinde, der nu gik fra lave karakterer til at få 10 og 12-taller. Hun havde et mål, nemlig at få karakterer til at komme ind på en uddannelse, hvor hun kunne få lov til at arbejde med at gøre en forskel for andre mennesker.

– Da vi var i Nicaragua, satte det tingene i perspektiv. Det er et diktatur med et strengt katolsk regime, og jeg skammede mig over ikke at have sat pris på fx det danske uddannelsessystem. Det var her, jeg satte mig for at gøre en forskel, siger Amanda Heitmann.

Amanda var målrettet og ydmyg. Undervisning er desværre ikke en ret alle steder i verden, men et privilegium, vi har i Danmark, og med de rette karakterer kunne hun lettere søge ind på statskundskab.

Men inden hun skulle læse videre, måtte hun ud og mærke verden igen.

– Jeg var 18 år og lige blevet student. Jeg hævede min børneopsparing og købte en én-vejs-billet tilbage til Nicaragua, hvor jeg arbejdede frivilligt på aktivitetscenteret. Jeg underviste børnene i mange fag, men der er desværre en høj rate af incest-overgreb i landet, og derfor arbejdede jeg også med at lære børnene at bruge kroppen på en god måde, siger Amanda Heitmann.

FRA TEORI TIL PRAKSIS
Amanda var frivillig i et lille års tid, inden hun vendte tilbage til Danmark og startede sit studie i statskundskab på Aalborg Universitet. Efter tre års studier, rendte hun lidt panden mod muren, men til al held viste der sig endnu en mulighed for at komme ud og opleve verden.

– Jeg skulle til at skrive min bacheloropgave og blev samtidigt tilbudt et praktikophold i Bruxelles. Så pakkede jeg kufferten og tog afsted, siger Amanda Heitmann.

Her passede Amanda nu et fuldtids-praktikjob ved Aalborg Universitets kontor i Bruxelles, samtidigt med at hun skrev sin bacheloropgave. Det var oprindeligt meningen, at hun skulle hjem efter et halvt år, men så ramte corona, og hun endte med at blive forlænget et par gange, så hun i alt arbejdede halvandet år på kontoret.

Således startede hun sit kandidatstudie op, mens hun fortsat passede sit fuldtidsjob i Bruxelles.

– Det er nok en måde at lære på, som jeg har taget med mig fra min tid på Enghaveskolen, det med at der er noget praktisk koblet på, så man kan se, høre, føle. Det er den måde, jeg lærer bedst på, og det var en god motivation at kunne omsætte undervisningen fra uddannelsen til noget praktisk i Bruxelles, siger Amanda Heitmann.

Det niende semester på statskundskab er et halvt år i praktik, og Amanda ville gerne prøve at arbejde på en ambassade. Hun pakkede derfor atter kufferten og tog fra Bruxelles til Madrid, hvor hun som led i EUs genopretningsfond skulle hjælpe danske virksomheder.

– Jeg skulle hjælpe de danske virksomheder i Spanien med at få del genopretningsmidlerne i kølvandet på coronakrisen. Jeg havde i Bruxelles set lovgivningen blive til, og nu kunne jeg oplevet, hvordan den blev udmøntet, siger Amanda Heitmann.

EN STORMENDE KARRIERE
Men det diplomatiske arbejde indebar for meget kasseopdeling til Amandas smag. Hun er mere en kvinde med brug for passende albuerum, og hun ville derfor gerne tilbage til Bruxelles. Atter en gang lykkedes tingene for den unge, driftige kvinde, og hun fik nu arbejde for Morten Løkkegaard, mens hun skrev sit speciale.

– Jeg knuselskede at arbejde med politik i Bruxelles, for her kunne jeg få lov at sige noget og mene noget, der skal ud og leve i virkeligheden, siger Amanda Heitmann.

Da Amanda i 2022 var færdiguddannet kandidat i statskundskab, scorede hun hattrick. For tredje gang landede hun et drømmejob, denne gang som presserådgiver for Asger Christensen, der sidder i Europaparlamentet for Venstre, og med en solid erfaring fra det politiske virke var hun ikke skræmt over mængden af kontorarbejde.

– Jeg har altid været glad for at skrive danske stil og at at skrive forskellige debatindlæg, som jeg blandt andet gjorde som medlem af Venstres Ungdom, siger Amanda Heitmann.

Efter blot et halvt år på posten havde Amanda sat sine spor som et politisk talent. Hun blev forfremmet til politisk rådgiver for Asger Christensen, som på det tidspunkt sad i fiskeriudvalget. I denne stilling kunne kontorjobbet kombineres med mere praktiske opgaver.

– Vi skulle ud og møde fiskerne. Ud og høre, hvor skoen trykkede. Det var en ret kold januar, husker jeg, men det var ok, for jeg er ud af en ålefiskerfamilie og elsker fisk, griner Amanda Heitmann.

Trods interessen for fiskeriet, understreger hun, at uanset hvilket emne, man arbejder indenfor, så er de politiske strukturer de samme, og i udvalgene arbejdede hun med en bred vifte af fagområder, herunder landbrug og transport.

VÆRDIERNE SÆTTES I SPIL
I Nicaragua var det konfrontationen med korruption, diskrimination og uretfærdighed, der vækkede en trang til at gøre en forskel. For hos Amanda skinner værdier som retfærdighed og ordentlighed igennem.

– Det har jeg nok med hjemmefra, og min mor (tidligere folketingspolitiker Jane Heitmann, red.) har lært mig meget om, hvad der er rigtigt og forkert. Det er vigtigt at tage sine værdier med i arbejdet, fx når vi arbejder for at sikre fødevare-forsynings-sikkerheden. Vi skylder produktions danmark ordentlige vilkår, siger Amanda Heitmann.

Hvis man slår Amanda Heitmann op på nettet, finder man ord som ‘politisk tæft’ og ‘gode kommunikationsevner’. Amanda forklarer sin fremadstormende, politiske karriere med det faktum, at hun er meget nysgerrig af natur og altid har forholdt sig til, hvad der er faktuelt korrekt om et emne.

– Som rådgiver er det ikke mig, der skal lægge linjen. Jeg skal lytte og tale om begge sider af en sag, så politikeren kan træffe en oplyst beslutning, siger Amanda Heitmann.

HJEMSTAVNEN KALDER
Sidste år fik Amanda så atter en forfremmelse og fik nu ansvaret for at koordineret hele kontoret i Bruxelles. Karrieren kørte på højtryk. Men så fik hun et opkald.

– Hjemstavnen kaldte. Jeg blev spurgt, om jeg ville stille op til folketingsvalget, og så er det min demokratiske pligt at sige ja, siger Amanda Heitmann.

Så den 10. marts i år blev hun valgt til at være Venstres spidskandidat til folketingsvalget, hvor hun afløser Erling Bonnesen, der efter snart 20 år stopper som politiker.

– Min første ambition bliver at blive valgt ind i Folketinget. Det vil jeg arbejde hårdt for, for det vil være en drøm at repræsentere Fyn og fynboerne på Christiansborg. Jeg tror, jeg kan bringe en virkelighedssans ind på borgen, for jeg har stor erfaring med at føre landdistriktspolitik fra Bruxelles. Landdistrikterne lider under, at det er storbysstemmerne, der dominerer, siger Amanda Heitmann.

GÅR EN TRAVL TID I MØDE
Så nu er lejligheden i Bruxelles pakket ned, Amanda har sagt sit gode job op, og hun er klar til flytte tilbage til Faaborg, hvor hun vil kæmpe for en plads i Folketinget. Amanda er vant til at jonglere mange jobs og arbejdstimer, og mens hun fører valgkamp, har hun netop sagt ja til et nyt job pr. 1. juni, og her kan interessen for fiskene atter komme hende til gavn.

– Det er organisationen, DPPO (Danmarks Pelagiske Producentorganisation), som jeg kender til fra min tid som rådgiver, der har spurgt mig, om jeg vil være seniorrådgiver for dem. Jeg skal stå for deres kommunikationsstrategi og varetage deres interesser i København, Hirtshals og Bruxelles, siger Amanda Heitmann.

DPPO er hovedorganisation for danske fiskefartøjer, der fisker pelagiske fisk, som fx sild og makrel, og netop havmiljøet er en hjertesag for Amanda.

– Jeg vil gerne bringe det til folks opmærksomhed. Sådan noget som spildevandsudslip kan gøre mig rasende.

Vi førte faktisk for nyligt historiens første EU-sag mod Storbritannien for brud på den fælles handels- og samarbejdsaftale, fordi briterne stik imod aftalen havde lukket for tobisfiskeri i det britiske farvand. Der faldt dom i sidste uge, hvor vi fik medhold, siger Amanda Heitmann.

Selvom Amanda nu skal jonglere et fuldtidsjob og en valgkamp, ser hun frem til at kunne nyde stilheden i Faaborg og nogle af de ting, hun stadig mindes med varme fra sine unge år.

– Der skal jo være en balance, men jeg kan ikke lade være med at engagere mig, ligesom jeg gerne vil levere resultater. Men jeg glæder mig til at gå ture ved havnen, dufte havvandet, mærke ånden, de frivillige fællesskaber og sammenholdet. Til at høre Klokketårnet, få pulsen lidt ned og bare trække vejret. Og så har jeg besluttet mig for at starte til ridning igen, siger Amanda Heitmann.

Du kan følge Amanda og hendes vej mod Folketinget på Facebook under profilen Amanda Heitmann i Folketinget eller på Instagram under Amanda_Heitmann.

TEFLON MED TIDEN
Jobbet som politiker er et lærerigt job, men også et job på øretævernes holdeplads, og gennem tiden har Amanda oplevet flere ophedede diskussioner, men det tager hun med sindsro. “Asger har lært mig at holde snuden i sporet og holde fokus på mit eget. Der kan også være debatter med politiske modstandere, men man lærer meget af at være uenige, og man kan godt være gode venner alligevel. Så er vi bare enige om at være uenige”

Værre er det, når opslag på SOME koger over, og der kommer deciderede dødstrusler. “Det meste preller af, men jeg ville da ønske, at folk kunne holde den pæne tone. Når vi får dødstrusler, som fx med ulvedebatten, så sætter det sig da i mig. Men jeg har fået en del teflon gennem årene, og min mor har også lært mig, at det skal ind ad det ene øre og ud ad det andet.”

POLITISKE FORBILLEDER
Amanda Heitmann har flere politiske forbilleder.

• Min mor er et kæmpe forbillede. Hun er arbejdsom og ordentlig. Hun brænder for noget og gør altid sit bedste.

• Erling Bonnesen, som jeg tager over for. Det er store sko at fylde. For ham har ingen sag været for lille, og så er han altid meget tilgængelig. Sådan vil jeg gerne være.

• Margrethe Vestager, hende ser jeg meget op til. Hun sagde engang: ‘du skal aldrig have skyklapper på, men være åben for muligheder.’ Så da de ringede fra hjemstavnen, vidste jeg godt, at jeg bare skulle afsted.

CV – AMANDA HEITMANN
2020 Bachelor statskundskab
2020-2021 Praktiskophold Bruxelles
2021-2022 Ambassade Madrid
2022 Kandidat statskundskab
2022-2024 Presserådgiver og politisk rådgiver i Europaparlamentet
2024-2025 Kontorkoordinator i Europaparlamentet for team Asger Christensen og landbrugs-, miljø- og fiskerirådgiver
2025 Seniorrådgiver Danmarks Pelagiske Producent Organisation + folketings kandidat for Venstre